Kdo je voditelj sirskih upornikov, ki je strmoglavil Asada

Svet 08. Dec 202414:49 14 komentarjev
Abu Mohamed al-Golani
Abu Mohamad al Džulani (Foto: Reuters)

Abu Mohamad al Džulani je bil nekoč poveljnik ene od podružnic teroristične organizacije Al Kaide, v sirski državljanski vojni pa se je izogibal javnosti. Njegova skupina je v zadnjih letih postala najmočnejša v boju proti režimu Bašarju al Asadu.

Abu Mohamad al Džulani danes velja za najbolj prepoznavnega sirskega upornika, ki je postopoma stopil v središče pozornosti.

To se je zgodilo po letu 2016, ko je pretrgal vezi z Al Kaido in preoblikoval svojo skupino ter postal dejanski vladar severozahodne Sirije, ki jo nadzorujejo uporniki.

Preobrazba je bila očitna po tem, ko so uporniki pod vodstvom Džulanijeve skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), ki je bila prej znana kot Džabat al Nusra, prejšnji teden zavzeli mesto Alep. Golani je pošiljal sporočila podpore in skušal pomiriti strahove sirskih manjšinskih skupin, ki se že leta bojijo džihadistov.

Z borcem mahal z zastavo sirske revolucije

Ko so pretekli teden vkorakali v Alep, je Džulani na posnetku v vojaških oblačilih po telefonu dajal ukaze in opozarjal borce na spoštovanje ter zaščito tamkajšnjega prebivalstva. Prav tako jim je prepovedal, da bi vstopali v domove domačinov.

Obiskal je tudi utrdbo v Alepu, skupaj z borcem, ki je mahal z zastavo sirske revolucije. Pred tem je skupina Džabat al Nusra prepovedala uporabo omenjene zastave, Džulani pa jo je nedavno sprejel, kar kaže na zbližanje z opozicijo.

Od začetka ofenzive je dajal izjave s svojim pravim imenom – Ahmed al Šara.

“Džulani se je izkazal za pametnejšega od Asada. Preoblikoval se je, pridobil nove zaveznike in sprožil zmagovito ofenzivo,” je za Reuters dejal strokovnjak za Sirijo in direktor Centra za bližnjevzhodne študije na Univerzi v Oklahomi Joshua Landis.

Sodelavec te organizacije Aron Lund pa je dodal, da sta se Džulani in HTS očitno spremenila, a opozoril, da ostajata “precej trda”.

“Gre za piar potezo, a dejstvo, da se sploh trudijo pokazati kot drugačni, kaže, da niso več tako togi, kot so bili. V okviru Al Kaide ali pa Islamske države tega nikoli ne bi storili,” je prepričan.

Džulani in Džabat al Nusra sta se pojavila kot najmočnejši izmed številnih uporniških frakcij, ki so nastale v prvih dneh upora proti Asadu pred več kot desetletjem.

Abu Mohamed al-Golani
Foto: REUTERS

V Iraku in pet let v ameriškem zaporu

Džulani se je pred ustanovitvijo skupine Džabat al Nusra boril za Al Kaido v Iraku, nato pa je pet let preživel v ameriškem zaporu. Po začetku vstaje se je vrnil v Sirijo, kamor ga je poslal takratni vodja skupine Islamska država v Iraku Abu Omar al Bagdadi, da bi okrepil prisotnost Al Kaide.

Združene države Amerike so Džulanija leta 2013 označile za terorista, češ da mu je Al Kaida v Iraku dala nalogo, da strmoglavi Asadovo vladavino in vzpostavi islamsko šeriatsko pravo v Siriji, in da je Džabat al Nusra izvajal samomorilske napade, v katerih so bili ubiti civilisti.

Turčija, glavna tuja podpornica sirske opozicije, je HTS označila za teroristično skupino, čeprav hkrati podpira nekatere druge uporniške skupine, ki se borijo na severozahodu države.

Pred desetletjem dovolil le snemanj v hrbet

Džulani je prvič v intervjuju za medije nastopal leta 2013. Obraz je imel zavit v temen šal, dovolil pa je le snemanje v hrbet. Takrat je v pogovoru za Al Džaziro pozval k upravljanju Sirije po šeriatskem pravu.

Približno osem let pozneje je privolil v intervju za oddajo ameriške javne televizijske mreže PBS FRONTLINE. Bil je obrnjen proti kameri in oblečen v srajco ter suknjič. Džulani je v intervjuju dejal, da je njegova oznaka za terorista nepravična in da je proti ubijanju nedolžnih ljudi.

Podrobno je opisal, kako se je Džabat al Nusra v enem letu razširil s šestih ljudi, ki so mu sledili iz Iraka, na 5.000.

Dodal je, da njegova skupina nikoli ni predstavljala grožnje Zahodu. “Ponavljam – naše sodelovanje z Al Kaido se je končalo, in tudi ko smo bili z Al Kaido, smo bili proti izvajanju operacij zunaj Sirije, kar je popolnoma proti naši politiki.“

Džulani je vodil Džabat al Nusro v krvavi vojni proti svojemu staremu zavezniku Bagdadiju, potem ko jo je Islamska država leta 2013 poskušala enostransko prevzeti. Kljub povezavam z Al Kaido je Nusra v primerjavi z Islamsko državo veljala za bolj strpno in manj kruto pri ravnanju s civilisti in drugimi uporniškimi skupinami.

Islamsko državo je nato z ozemlja, ki ga je imela v Siriji in Iraku, pregnala vrsta nasprotnikov, vključno z vojaško zvezo pod vodstvom ZDA.

Medtem ko je Islamska država propadala, je Džulani utrjeval položaj HTS v severozahodni sirski provinci Idlib in vzpostavil civilno upravo, imenovano Rešilna vlada.

Poskušajo si prilastiti revolucionarno zapuščino

Asad je HTS obravnaval kot teroristično skupino, podobno kot ostale upornike, ki so se mu uprli.

Ker so sunitski muslimanski uporniki zdaj na pohodu, je vodstvo HTS podalo več izjav, s katerimi želijo zagotoviti varnost šiitskih alavitov in drugih sirskih manjšin. V eni od izjav je alavite pozvala, naj se odcepijo od Asadove vlade in postanejo del prihodnje Sirije, ki “ne priznava sektaštva”.

V sredo je Džulani v sporočilu prebivalcem krščanskega mesta južno od Alepa dejal, da bodo zaščiteni in da bo njihovo premoženje varovano, ter jih pozval, naj ostanejo na svojih domovih in zavrnejo “psihološko vojno” sirske vlade.

“On je res pomemben. Glavni vodja upornikov v Siriji, najmočnejši islamist,” ga je opisal Lund.

“Prevzeli so simbole širše sirske vstaje … ki jih zdaj uporabljajo in si skušajo prilastiti revolucionarno zapuščino ter pokazati, da so del gibanja 2011, ljudje, ki so se uprli Asadu, in tudi islamisti,” meni Lund.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje